Devon Rex to przesłodki kot o bardzo charakterystycznych dużych uszach, króciutkiej sierści i wyglądzie małego kosmity.
Ma też niezwykły, przyjazny charakter i inteligencję. Jest bardzo łatwy w pielęgnacji i bardzo czuły.
Devony bardzo silnie przywiązują się do właścicieli i często dlatego domagają się pieszczot, głaskania, tulenia, zabawy i zwracania na nie uwagi. Doskonale współżyją z innymi zwierzętami, ale zawsze na pierwszym miejscu w ich sercu jest człowiek. Devony to prawdziwi mistrzowie świata w mruczeniu i przytulaniu się do człowieka.
Koty Devon Rex należą do grupy kotów syjamskich i orientalnych (IV kat wg. FIFe). Wielkościowo zaliczają się do kotów średnich (2-3 kg u kotek i 3-4 kg u kocurów). Ich długość to około 50 cm.
Zobacz jakie koty mamy aktualnie dostępne i jak kupić od nas kota.
Devony mają króciutką sierść, dlatego są też tak nietypowe i przez to niektórzy na pierwszy rzut oka mylą je ze Sfinksami (które nie mają sierści).
Natomiast ich futro jest delikatne, o miękkiej strukturze i bardzo miłe w dotyku – to ciężko trochę opisać, najlepiej poczuć samemu. Sierść jest zazwyczaj delikatnie falowana lub kędzierzawa (tak, nazwa naszej hodowli to niezła korelacja z tą cechą i naszym nazwiskiem!).
Devon nie linieje i jego sierść praktycznie nie wymaga pielęgnacji (czesania czy szotkowania). Zostawia też dużo mniej sierści w domu niż koty dachowce/europejskie i w zależności od kota oraz jego koloru, sierść w domu może być praktycznie w niewidocznych ilościach.
Panuje przekonanie, że jest jedną z najmniej uczulających ras kotów! Niestety nie ma badań wskazujących na to…
Ale ze względu na ich króciutką sierść (i to, że prawie zupełnie jej nie zostawiają), Devony mogą potencjalnie w mniejszym stopniu uczulać niż inne rasy. Jednak osobom z alergią doradzamy ostrożność, bo wszystko zależy od indywidualnej tolerancji na alergeny. Dlatego wskazana zawsze jest wizyta w hodowli, aby przekonać się samemu czy dane kotki nas uczulają czy nie (choć też nie zawsze taka krótka wizyta może być miarodajna, więc osobom uczulonym zalecamy ostrożność!).
Poza opisaną wyżej charakterystyczną dla nich sierścią… mają też bardzo charakterystyczne duże uszy i wyraziste oczy – to bardzo często jest coś co przyciąga wzrok osób, które ich nigdy wcześniej nie widziały.
Ich cechą charakterystyczną są też wąsy i brwi. Zazwyczaj są bardzo krótkie i mało widoczne, czasami poskręcane. A to wszystko dlatego, że są one dosyć kruche, więc bardzo łatwo się Devonom łamią. Aczkolwiek kompletnie w niczym im to nie przeszkadza, a naszym zdaniem nawet dodaje uroku i unikalności.
Ich temperatura ciała jest naturalnie podwyższona (około 39 stopni), więc są bardzo ciepłe w dotyku. Również bardzo lubią ciepłe miejsca – w tym leżenie na brzuchu ludzi, czy na/pod kocykiem obok człowieka, a nawet korzystanie z elektryczych kocyków. Bardzo często można je spotkać leżące na kaloryferze.
Devon Rexy występują w bardzo wielu wariantach kolorystycznych i każdy na pewno znajdzie kotka ze swoim ulubionym kolorem.
Można powiedzieć, że jest 8 podstawowych kolorów kotów Devon Rex. 6 kolorów jest tzw. czarno-pigmentowych: czarny, niebieski (potocznie nazywany „szarym”), czekoladowy, cynamonowy, liliowy, płowy. Plus dodatkowe 2 kolory tzw. czerwono-pigmentowe: rudy i kremowy.
Do tego dochodzi kolor „szylkret” (czyli połączenie rudego, białego i jednego z 6 kolorów czarno-pigmentowych – to oczywiście w uproszczeniu) oraz finalnie kolor biały (dosyć rzadko spotykany). Na to potem nakładają się pewne odmiany, wzory i dodatki bieli…
Jeśli interesują Cię szczegóły kolorów Devon Rexów oraz ich zapis w systemie EMS (którego używamy podając kolory kotów na stronie i Social Mediach) – to zapraszamy na naszą osobną podstronę Kolory Devon Rexów.
Z naszych obserwacji i doświadczeń są kotami bardzo wesołymi, towarzyskimi (choć czasem potrafią się odciąć i zniknąć na pół dnia), kochającymi człowieka, często biegającymi i skaczącymi, a w zabawach i charakterze podobne są do psów (niektóre bardzo chętnie chodzą na smyczy). Kochają pieszczoty, chętnie wskakują na kolana i czekają na głaskanie.
Są też bardzo ciekawskie, odważne i… wścibskie. To bardzo inteligentne zwierzęta, którym do szczęścia potrzebne są różne wyzwania i ciekawe zajęcia. Lubią zwiedzać nowe miejsca w domu i zdobywać nowe doświadczenia z ciekawymi rzeczami, które przyniesiem do domu (np. ulubione kartony).
Są kotami bardzo energicznymi, zwinnymi, skocznymi i zręcznymi. Potrafią się bawić mnóstwem przypadkowych rzeczy – długopisem, patyczkiem, piłeczką, itp. Uwielbiają się bawić na różne sposoby – również z ludźmi. Za wędką mogą gonić godzinami.
To idealni towarzysze dzieci – są cierpliwe i nie wykazują zachowań agresywnych. Gdy nie czują się komfortowo mogą lekko drapnąć czy ugryźć (niegroźnie), a najczęściej jednak sobie po prostu odchodzą.
Bardzo przywiązują się do właścicieli, szukają bliskości i uwagi. Wchodzą na kolana, na brzuch, czasem wręcz nie można się od nich opędzić. Natomiast są kotami łagodnymi i świetnie sprawdzają się jako pełnoprawni członkowie rodziny.
Wydaje się też, że świetnie rozumieją emocje ludzi. Potrafią się dostosować do nastroju w domu – czasem są energiczne, czasem ciche i wycofane. Często oferują wsparcie kiedy jesteśmy smutni czy chorzy – przychodzą i kładą się na nas lub tuż obok.
Devon Rexy dobrze czują się w towarzystwie innych Devonów (choć również innych ras i zwierząt) i dużo lepiej się wtedy rozwijają, jeśli w domu jest więcej niż jeden taki kot (choć trzeba się oczywiście na to odpowiednio przygotować i w odpowieni sposób przeprowadzić socjalizację). No i Devon Rexy uzależniają… Jak masz jednego, to chcesz kolejnego 🙂
Devon Rex jest kotem odpornym i długowiecznym (żyje nawet do 20 lat!).
Jest raczej mało podatny na różne kocie choroby (w stosunku do innych kocich ras). Mimo bardzo delikatnego futerka bardzo rzadko się przeziębiają i chorują.
Rasa ta, nie posiada też żadnych typowych schorzeń i nie jest rasą nienaturalnie przebudowaną czy z jakimiś genetycznymi zmianami (typu skrócenie nosa czy nadmierne wyszczuplenie).
Aby jednak być w 100% transparentnym, to warto wspomnieć, że choroby jakie im się przytrafiają to głównie alergie pokarmowe, które można rozwiązać doborem odpowiedniej diety lub chociażby pozbyciem się jednego konkretnego składnika. Czasami mają tendencję do zatkanych lub zarośniętych kanalików łzowych. Koty białe z niebieskimi oczami (ale nie point) powinny mieć zrobione badanie słuchu, bo gen odpowiedzialny za taki kolor może nieść ze sobą głuchotę (ale nie musi).
Bardzo dobrze i w szczegółach ta rasa została opisana na Blogu Apetete.
Ciężko odpowiedzieć jednym zdaniem na pytanie „Ile kosztuje kot Devon Rex?”.
Natomiast można przyjąć, że kot w naszej hodowli kosztuje około 3500-5000 PLN (w opcji „na kolanka”) i cena sprzedaży zależy od kilku czynników (m.in. płci, koloru, wyglądu).
Oczywiście cena kotka w opcji „do hodowli” będzie dużo wyższa i zaczyna się od około 8000 PLN (kociczka).
Devon Rex to rasa kota, która pojawiła się w Anglii w 1960 roku. Są znane z dziwnego, niecodziennego wyglądu. Są kotami towarzyskimi. Najlepiej czuje się w towarzystwie drugiego kota, najlepiej przedstawiciela tej samej rasy. Uwielbia się przytulać.
Rasa Devon Rex jest stosunkowo młoda. W 1960 roku pojawiła się w Buckfastleigh w hrabstwie Devon rasa kota z rzadkim, pofalowanym futerkiem, podobnym do powstałej 10 lat wcześniej rasy Cornish Rex.
Pani Beryl Cox, miłośniczka kotów, zobaczyła po raz pierwszy na terenie nieczynnej kopalni cynku dziwnego kocura o pofalowanej sierści.
Po jakimś czasie jedna z kotek urodziła kocięta. W miocie tym był dymny kocurek z kędzierzawym futerkiem Kirlee. Wyrósł na kocura o interesującym wyglądzie oraz o psim charakterze (chodził na smyczy, machał ogonem).
W miotach Kirlee i kotek domowych zdarzały się kotki z kręconym futerkiem. Kocura skojarzono z jego własną kędzierzawą córką i to był początek nowej rasy Devon Rex.
Koty te krzyżowano jeszcze z kotami burmańskimi i brytyjskimi celem rozszerzenia materiału hodowlanego.
Od 1965 r. koty Devon Rex zaczęły się pokazywać na angielskich wystawach kotów, a w 1967 roku zostały uznane jako odrębna rasa przez organizację felinologiczną GCCF.
Jest kotem o drobnej i szczupłej budowie, w typie orientalnym. Często nazywa się go „kotem-pudlem” lub „kosmitą” ze względu na wielkie i głęboko osadzone uszy, pokryte delikatnym futerkiem.
Głowa jest krótka w kształcie klina z odstającymi policzkami, krótka mordka z mocnym podbródkiem, nos krótki z wyraźnie zaznaczonym stopem, czoło przechodzące w płaską czaszkę.
Oczy wielkie i szeroko rozstawione, w formie migdałków. Inaczej jak u pozostałych ras kotów, wąsy i brwi są poskręcane, króciutkie lub średniej długości.
Devony mają sierść bardzo krótką, miękką i falistą, zdarzają się też włosy ościste, występującą we wszystkich kolorach.
Ciało jest mocne, ale drobnej budowy i średniej wielkości.
Zarówno szyja, nogi jak i ogon są bardzo długie i szczupłe.